Öğretmenlerin Ek Ders Ücreti Nasıl Ödenecek?

Öğretmenlerin Ek Ders Ücreti Nasıl Ödenecek?

Milli Eğitim Bakanlığı, öğretmenlerin ek ders ücreti ödemeleri ile ilgili resmi yazı yayımladı.

Resmi yazıya göre 31 Ağustos-18 Eylül tarihleri arasında öğretmenlerin ek ders ücreti ödemeleri canlı ders sayısına göre yapılacak.

Uzaktan eğitim yoluyla yapılacak eğitim programı kapsamında eğitim kurumu müdürlüklerince kendilerine ders görevi verilen öğretmenlerden bu kapsamda fiilen ders okutanların, sınıf ortamında yüz yüze eğitimlerde olduğu gibi, öncelikle haftada aylık karşılığı okutmakla yükümlü oldukları ders saati sayılarını doldurmaları, bunun üzerinde okuttukları derslere bağlı olarak ise haftada okutabilecekleri azamî ek ders saati sayısı içerisinde kalmak kaydıyla ek ders ücretinden yararlandırılmaları; bu kapsamda varsa cumartesi ve pazar günleri okutulan derslerin ise, aylık karşılığı ders görevlerinden bağımsız olarak doğrudan ek ders ücreti karşılığında değerlendirilmesi gerekmektedir.

Öğretmen sayısının yetersiz olması hâlinde ek ders ücreti karşılığında ders okutmak üzere görevlendirilenlere, uzaktan eğitim yoluyla yapılacak eğitim programı kapsamında ders görevi verilmesi ve fiilen yerine getirdikleri ders görevleri karşılığında Millî Eğitim Bakanlığı Yönetici ve Öğretmenlerinin Ders ve Ek Ders Saatlerine İlişkin Kararın 9'uncu maddesi çerçevesinde ek ders ücreti ödenmesi mümkün bulunmaktadır.

Haftalık canlı ders sayısı, maaş karşılığını( 15 -18 saat )geçen öğretmenler ek ders ücreti alabilecek.

Sınıf öğretmenleri 3 hafta boyunca canlı dersten dolayı ek ders ücreti alamayacak. Branş öğretmenleri haftalık 15 saatten fazla yaptıkları dersleri ek ders olarak alabilecektir.

Cumartesi yapılan canlı dersler için ek ders ücreti ödemeleri doğrudan yapılacak.

Ücretli öğretmenlere ise girdikleri canlı ders saati kadar ek ders ücreti ödemesi yapılacak.

Rehber öğretmen ve btr öğretmenlerine canlı ders olmadan 18 saat ek ders ücreti ödeneceğini düşünmekteyiz. 

 

Ali KARTAL

Tüm kullanıcılar yaptıkları yorumlardan sorumlu olup, talep edilmesi halinde gerekli bilgileri adli ve idari makamlara sunulacaktır.

Bunlar da dikkatinizi çekebilir!